Jeśli szukasz pracy, możesz skorzystać z 2 portali internetowych, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS) stworzyło z myślą o osobach zarejestrowanych jako bezrobotne, ale też o wszystkich innych szukających pracy oraz o pracodawcach. Pierwszy serwis, który znajduje się pod adresem psz.praca.gov.pl, ma charakter informacyjny. Można tu m.in. wyszukać oferty pracy, staży i praktyk zawodowych, informacje o rynku pracy, kalendarz targów pracy czy szkoleń. Z kolei serwis praca.gov.pl to elektroniczne usługi Publicznych Służb Zatrudnienia, co oznacza, że można za jego pośrednictwem załatwić różnego rodzaju sprawy - bez wychodzenia z domu. W czym konkretnie może Ci pomóc praca.gov.pl?
Portal praca.gov.pl - jakie sprawy możesz w nim załatwić?
Osoby poszukujące pracy i bezrobotni
Za pośrednictwem serwisu praca.gov.pl można dokonać rejestracji w urzędzie pracy i uzyskać status osoby bezrobotnej. Jeśli posiadasz profil zaufany (eGo) albo certyfikat kwalifikowany, za pomocą których urząd będzie mógł zweryfikować Twoją tożsamość, wtedy rejestracja może odbyć się w pełni przez Internet. Wystarczy wysłać uzupełniony wniosek wraz ze skanami określonych dokumentów przy użyciu formularzy zamieszczonych w serwisie, po czym potwierdzić swoją tożsamość. W ten sposób uzyskasz prawa osoby bezrobotnej z dniem rejestracji w portalu.
W przypadku gdy nie masz profilu zaufanego czy certyfikatu kwalifikowanego, dzięki stronie praca.gov.pl możesz zarezerwować termin wizyty w swoim urzędzie pracy. Pozwoli to uniknąć kolejek, a rejestracja będzie miała miejsce w dniu, w którym odbędzie się wizyta. Koniecznie sprawdź wcześniej, jakie dokumenty musisz mieć ze sobą, żebyś zarejestrował się podczas jednego spotkania.
O ile zajdzie taka potrzeba, dzięki portalowi możesz też uzupełnić brakujące we wniosku o rejestrację załączniki.
Za jego pośrednictwem możliwe jest także złożenie różnego rodzaju wniosków. Należą do nich wnioski o skierowanie na szkolenie, wydanie zaświadczenia określonego typu, przyznanie bonu zatrudnieniowego czy pozbawienie statusu osoby bezrobotnej.
W każdej innej sprawie można przy pomocy serwisu wysłać oficjalne pismo do urzędu pracy.
Pracodawcy
Dla pracodawców najważniejszą funkcją serwisu praca.gov.pl jest możliwość składania ofert pracy, które po weryfikacji trafią do bazy urzędów pracy oraz na stronę psz.praca.gov.pl.
Jeśli firma jest zainteresowana zatrudnieniem obcokrajowca z następujących krajów: Ukrainy, Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy czy Federacji Rosyjskiej przy użyciu serwisu może wysłać oświadczenie na ten temat.
W ten sposób pracodawca może też złożyć wniosek o zawarcie umowy z urzędem w sprawie zorganizowania w jego firmie stażu.
Pracodawcy, tak jak osoby bezrobotne, mogą za pomocą portalu wysłać do urzędu oficjalne pismo dotyczące interesującego ich tematu.
Menu
- Strona główna
- Gdzie szukać pomocy w znalezieniu pracy?
- Staż czy praktyki zawodowe?
- Jak szukać pracy przez Internet?
- Serwisy internetowe z ofertami pracy
- Rządowy portal dla osób poszukujących zatrudnienia
- Zawodowe serwisy społecznościowe
- CV - czym jest CV?
- Jak prawidłowo napisać CV?
- List motywacyjny
- Rozmowa kwalifikacyjna
- Najlepsza praca świata