praca

Szukasz Pracy?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Rozmowa kwalifikacyjna - jak się do niej przygotować?

rozmowa kwalifikacyjna

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, oznacza to, że Twoje dokumenty aplikacyjne zainteresowały potencjalnego pracodawcę i rozważa on zatrudnienie właśnie Ciebie. Twoja radość z przejścia do dalszego etapu rekrutacji miesza się jednak z niepewnością, co wydarzy się podczas spotkania. Jak masz się zachowywać? Jakie pytania możesz usłyszeć? O co sam powinieneś zapytać? Jeśli wszystko na spokojnie przemyślisz i odpowiednio przygotujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, otrzymanie oferty zatrudnienia stanie się naprawdę realne. O czym więc należy pamiętać?

Rozmowa oznacza dialog

Czasem stres jest tak duży tylko dlatego, że postrzegamy spotkanie z osobą rekrutującą jak egzamin, gdzie tylko rekruter ma prawo zadawać pytania i żądać „poprawnej” odpowiedzi. Jednak rozmowa kwalifikacyjna ma z założenia służyć obu stronom, pracodawca chce lepiej poznać kandydata na dane stanowisko, ale kandydat też ma możliwość zadawania pytań. Zdecydowanie powinien z niej skorzystać, gdyż w ten sposób wykaże, że faktycznie zależy mu na pracy w danej firmie. Z drugiej strony, jeśli stanowisko zostanie mu zaproponowane, będzie mógł podjąć świadomą decyzję, czy oferta pracy mu odpowiada.

Grunt to przygotowanie

Jeśli chcesz dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej, udowodnij, że zależy Ci właśnie na tej pracy, w tej firmie. Przede wszystkim sprawdź wcześniej dane dotyczące przedsiębiorstwa: kiedy powstało i czym konkretnie się zajmuje (możesz np. zapunktować, wykazując się wiedzą o najnowszych produktach firmy). Przydatna może być też ogólna orientacja co do konkurencji i sytuacji w branży. Gdzie szukać informacji? Zacznij od firmowej strony internetowej i profili w mediach społecznościowych (LinkedIn, Goldenline, Facebook, Twitter itp.). Jeśli wiesz, z kim konkretnie będziesz rozmawiał, warto również prześledzić profile tej osoby. Kto wie, być może podczas rozmowy uda Ci się nawiązać do wspólnych zainteresowań?

Zastanów się też nad konkretnym stanowiskiem, na jakie aplikujesz: jakie umiejętności i kompetencje są tam kluczowe i jak opowiedzieć o tym, że Ty właśnie je posiadasz. Odpowiedz sobie na pytanie: co Ty możesz zaoferować firmie, jak możesz zmienić jej funkcjonowanie?

Pytania, jakie padają podczas spotkań rekrutacyjnych, mogą czasem zupełnie zaskoczyć kandydata, jednak i tak warto zastanowić się, o co może zapytać rozmówca oraz jak odpowiedzieć. Na końcu artykułu znajduje się lista bardziej i mniej klasycznych pytań.

Podczas rozmowy

W zasadzie podstawowe zasady, jakich powinniśmy się trzymać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, sprowadzają się do … zasad kultury. Trzeba być punktualnym i przywitać się zgodnie ze standardami. Podczas rozmowy należy ze skupieniem słuchać drugiej strony i w rzeczowy sposób odpowiadać na zadawane pytania. Jeśli temat rozmowy zejdzie na obecnego lub byłych pracodawców, nie powinno się mówić o nich źle czy narzekać. Co powinno być oczywiste – należy wyłączyć lub zupełnie wyciszyć telefon komórkowy. Absolutnie niedopuszczalne jest kłamstwo, które może wyjść już w trakcie rozmowy. Nie na miejscu jest także przechwalanie się czy przyjmowanie postawy roszczeniowej. O co być może najtrudniej – należy starać się zachować spokój, nadmierny stres może bowiem ukazać kandydata w bardzo niekorzystnym świetle.

Choć nie szata zdobi człowieka…

… to oczywiście na rozmowę kwalifikacyjną trzeba odpowiednio się ubrać. Każda firma ma określony dress code, ale najbezpieczniej jest założyć dobrze dobrany garnitur czy garsonkę. Zasadą powinna być elegancja, ale też umiar i schludność. Warto pamiętać o detalach, takich jak np. odpowiednia torebka.

Jednak oprócz adekwatnego do sytuacji ubioru, niesamowicie istotną kwestią jest to, co sygnalizujemy tzw. mową ciała. Choć może to być niełatwe, staraj się zachowywać naturalnie i spokojnie. Panowanie nad gestami, postawą, głosem, pamiętanie o podstawowych sprawach np. przywitaniu z osobą rekrutującą, uśmiechanie się, utrzymywanie kontaktu wzrokowego - to wszystko ma niebagatelny wpływ na odbiór naszej osoby. Dodatkowo są to bezcenne informacje na temat naszych umiejętności interpersonalnych.

Na ile siebie wyceniasz?

Wysoce prawdopodobne, że to pytanie padnie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Jest to trudny moment dla kandydata, który z jednej strony chce zarabiać jak najwięcej, z drugiej obawia się, że jeśli poda zbyt wysoką stawkę, zatrudniony zostanie ktoś o mniej wygórowanych oczekiwaniach finansowych. Najlepszym doradcą będzie w tym wypadku rzeczowy research choćby w Internecie. Sprawdź przed spotkaniem aktualne raporty płacowe i średnie zarobki na danym stanowisku w Twoim województwie. I już masz odpowiedź – jeśli przy okazji powołasz się na sprawdzone dane, po raz kolejny wykażesz się profesjonalnym podejściem do rozmowy kwalifikacyjnej.

Przykładowe pytania

rozmowa

Dlaczego chcesz zmienić pracę?

Jak radzisz sobie z krytyką/stresem/ryzykiem?

Czy Twoje kwalifikacje nie są zbyt wysokie jak na oferowane stanowisko?

Co możesz powiedzieć na temat naszej firmy?

Co Ci się nie podoba w obecnej pracy?

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie/porażka?

Jaki jest Twój cel zawodowy/plany na przyszłość?

Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?

Jakie są Twoje najważniejsze zalety/wady?

Jakie zadania lubisz wykonywać w pracy, a jakich starasz się unikać?

Jakie masz pomysły, które chcesz zrealizować w ramach pracy w naszej firmie?

Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?

Zapunktuj po rozmowie

Kiedy wrócisz z rozmowy kwalifikacyjnej, możesz jeszcze wzmocnić pozytywne wrażenie i nie dać rekruterowi o sobie zapomnieć. Po prostu napisz do niego maila, dziękując za poświęcony czas i uwagę. Możesz też dodać mini podsumowanie poczynionych ustaleń i zapewnić o swojej gotowości do podjęcia pracy.